Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Placki ziemniaczane są pyszną przekąską lub dodatkiem do dań głównych. Można podawać je z kwaśną śmietaną, sosem czosnkowym lub ulubionym sosem. Pyszną wersją są placki ziemniaczane z gulaszem mięsnym.

Tipy na idealne placki ziemniaczane

Jest kilka tipów, które zapewnią wyjątkowy smak placków ziemniaczanych oraz to, żeby były chrupiące.

Po pierwsze wybierz odpowiedni gatunek ziemniaków. To powinny być kartofle o wysokiej zawartości skrobi. Więcej o rodzajach ziemniaków i jak je dobierać do dań dowiesz się z tekstu o rodzajach ziemniaków. Wysoka zawartość skrobi powoduje, że ziemniaki nie rozpadają się i mają chrupiącą, złotą skórkę. Ponadto, skrobia w ziemniakach zapobiega wchłanianiu nadmiaru oleju podczas smażenia.

Po drugie, należy odcisnąć nadmiar wody ze startych ziemniaków. Zbyt duża ilość wody sprawi, ze ziemniaki będą gąbczaste. Do placków nie dodawaj zbyt dużo mąki – na 4 ziemniaki wystarczą 1-2 łyżki mąki.

Po trzecie, placki trzeba smażyć na średnim ogniu, na rozgrzanym oleju. Smażenie na wysokim ogniu może spowodować szybkie spalenie warstwy zewnętrznej i niedosmażenie środka. Po usmażeniu odłóż je na ręcznik papierowy, który wchłonie tłuszcz. 

 

Co dodaje się do placków ziemniaczanych?

Poza startymi ziemniakami, dodaje się odrobinę mąki, jajko, sól i pieprz. Można także dodać startą cebulę. Placki ziemniaczane można doprawić przyprawą do ziemniaków. Dzięki temu placki zyskają wyjątkowy smak oraz ładny kolor. Ile jajek dodaje się do placków ziemniaczanych? Na 4 średniej wielkości ziemniaki daje się 1 jajko.

Do tartych ziemniaków można także dodać tartą cukinię, pokrojoną paprykę, pora czy bataty.

 

Placki ziemniaczane – przepis podstawowy

Oto podstawowy przepis na placki ziemniaczane. Przepis możesz modyfikować.

4 średnie ziemniaki

1 cebula

1 jajko

2 łyżki mąki pszennej

sól i pieprz do smaku

olej roślinny do smażenia

Ziemniaki oraz cebulę zetrzyj na tarce o małych lub grubych oczkach – zależy, jaką strukturę placków chcesz uzyskać. Ziemniaki starte na drobnych oczkach dadzą bardziej puszyste i zwarte placki. Jeśli kartofle zetrzesz na grubych oczkach, placki będą miały mniej regularne kształty i będą bardzie chrupiące. Dodatek cebuli nie jest obowiązkowy. Sprawi, że placki będą miały ostrzejszy smak. Odczekaj chwilę (ok. 10-15 minut), i odlej nadmiar soku z ziemniaków. Łyżką nakładaj niezbyt grube porcje ciasta, inaczej placki trudno będzie dosmażyć w środku. Dodaj pozostałe składniki i smaż na rozgrzanym tłuszczu, na średnim ogniu. Pozostawianie  tartych ziemniaków na dłużej niż godzinę w temperaturze pokojowej, spowoduje ich ściemnienie.

Ulubiony przepis użytkowników serwisu „Doradca Smaku” to Placki ziemniaczane wg Magdy Gessler.

Ciekawą alternatywą jest dodanie do startych ziemniaków, cukinii. Zobacz przepis na placki ziemniaczane z cukinią.

Placki ziemniaczane zazwyczaj smażymy, ale można je także upiec. Zobacz przepis na pieczone placki ziemniaczane. To zdrowsza alternatywa tradycyjnych placków.

 

Placki ziemniaczane – z czym podać?

Placki ziemniaczane  można podać z różnymi dodatkami. Najprostszy dodatek to śmietana. Do placków ziemniaczanych pasuję wszelkiego rodzaju sosy – na przykład sos pieczarkowy lub sos czosnkowy. Pyszną wersją są placki ziemniaczane z gulaszem.

Z czym można podać placki ziemniaczane:

- z tartym serem żółtym;

- z fetą wymieszaną z jogurtem;

- z oscypkiem i żurawiną;

- z sosem grzybowym;

- z sosem jogurtowo-ziołowym;

- z sosem czosnkowym;

- z mięsem mielonym;

- łososiem, chrzanem i koperkiem;

- z sosem myśliwskim;

- ze smażonymi pieczarkami;

- z cukrem.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak